Татарів - 9.00-21:00
УКР

Перший раз на лижі\сноуборд. Що потрібно знати початківцю.

З статті ви дізнаєтесь про особливості фізичної підготовки, з яких слоїв складається гірськолижний одяг і які функції виконує кожен з них, отримаєте гайд по підборі спорядження і кілька порад по катанню.

1.Фізична форма

Лижі/сноуборд це активний вид спорту, хороша фіз.форма допомагає краще освоїти техніку катання.

Відео “Фізична підготовка до гірськолижного сезону комплекс вправ ”

Розминка

Деякі тільки з роками, зазвичай після травм, починають розуміти, наскільки важлива розминка перед катанням. Її можна опускати тільки в одному випадку - якщо ви вже зробили ранкову зарядку і на момент появи на горі, перебуваєте в розігрітому стані.

В інших випадках розминка проводиться завжди. Інакше травми ...

 

2. Гірськолижний одяг

Як ви думаєте, в чому головна задача гірськолижного одягу? Максимально зігріти свого господаря? Ні. Серйозно, ні. Якби це було так, всі на схилі би одягалися по прикладу вічно замерзаючих незграбних новачків. Бачили таких на трасі ? В кількох світерах, зв'язаних улюбленою бабусею, в шерстяних штанах і джинсах, у величезних пуховиках, а то і в шубах чи дубльонках. Здавалося мало б бути тепло, а на справі холодно, мокро і жахливо незручно.

 

Гірськолижний одяг: теорія шарів

Як же тоді бути? Запам'ятайте важливе правило: головне завдання гірськолижного одягу — зберігати тіло свого власника сухим. Адже саме мокрий одяг найчастіше стає причиною серйозних переохолоджень. Випаровуючись на вітрі, волога ще більше охолоджує поверхню шкіри, не дає тілу можливість виробляти та зберігати тепло.

Недарма у полярників заведено говорити: «Якщо твій одяг намок, негайно знімай його, інакше помреш». Звичайно, у гірськолижників все не так критично, але для чого ризикувати здоров'ям?

 

Не мокнути!

Потрібно розуміти, що одяг для катання повинен не промокати не тільки зовні (тобто захищати від снігу, не давати йому розтанути і вбратися в куртку або штани), але і зсередини. Під час активних занять спортом людина пітніє. Це природно. Але виділяєма волога ні в якому разі не повинна залишатися на поверхні шкіри або робити одяг мокрим.

Якщо вже після пари годин на схилі вашу футболку, кофту і штани можна в прямому сенсі вичавлювати, приберіть їх якомога далі й купіть, нарешті, нормальний гірськолижний (сноубордичний) комплект одягу.

3 шари

Одягатися для катання потрібно відповідно до правила теорії трьох шарів, давно визнаною досвідченими спортсменами і любителями екстриму (до того ж не тільки гірськолижниками) всього світу. У чому вона полягає? Кожен шар одягу повинен вирішувати свої завдання і виготовляється з окремого матеріалу. Що це за шари?

- Базовий або внутрішній шар. Безпосередньо прилягає до шкіри і відводить від неї вологу.

- Середній або теплоізоляційний шар. Зберігає тепло, відводить вологу ще далі від шкіри, легко знімається при зміні погодних умов

- Зовнішній або захисний шар. Оберігає від вітру, снігу та інших примх природи

 

Гірськолижний одяг: шар 1 - термобілизна

У 90% випадків люди, які скаржаться на холод на схилі, носять під курткою і теплою кофтою звичайні бавовняні футболки. Тим часом, бавовна, як і більшість натуральних матеріалів, категорично не підходить для базового шару гірськолижної екіпіровки, оскільки дуже добре вбирає вологу і довго зберігає її. А ми вже з'ясували, що це може бути навіть небезпечно.

Єдино правильний вибір — використання в якості внутрішнього шару хорошої термобілизни. Вона шиється з технологічних синтетичних матеріалів або оброблених спеціальним чином натуральних, зберігає тепло тіла людини, майже не вбирає й ефективно відводить вологу внаслідок особливого перетину, в'язки і капілярного ефекту.

Багато виробників термобілизни додатково просочують свою продукцію антибактеріальними речовинами для максимальної гігієнічності та запобігання появи запаху поту. Все для вас, дорогі любителі гірських лиж і сноубордів!

 

Гірськолижний одяг: шар 2 - утеплювачі

Завдання другого шару гірськолижного костюма — зігрівати й відводити вологу ще далі від тіла. Тут в хід йдуть різноманітні кофти й жилетки. Деякі шанувальники засніжених схилів нехтують другим шаром і просто купують куртку або комбінезон з утеплювачем. Однак ми все-таки рекомендуємо пошукати підхожу кофту.

Як ви напевно вже знаєте, погода в горах мінлива, сезон не закінчується в перші дні весни, а значить, кататися не завжди доводиться в мороз. Тут-то ви і оціните нашу пораду. Адже кофту в теплу погоду завжди можна зняти, а без куртки ніяк не обійтися.

Матеріали другого шару

Найпопулярніший і найбільш підхожий для другого шару гірськолижного костюма :

- фліс. Це синтетична трикотажна тканина з ворсистою структурою. З неї шиють прекрасні тонкі, легкі кофти, які не сковують рухів і ідеально підходять для описаного нами принципу трьох шарів. Фліс відомий видатними теплоізоляційними властивостями завдяки тому, що в його ворсинках зберігаються прошарку повітря. Відповідно, чим довший ворс, тим тепліше кофта. Крім того, фліс вільно пропускає повітря, швидко сохне і не викликає алергії.

Флісові кофти можуть мати різний ступінь щільності (числове позначення, дається виходячи з ваги в грамах на квадратний метр), відповідно, і зігрівають вони по-різному. Для теплої погоди підійдуть Polartec 100, для помірної - Polartec 200, для холодів - Polartec 300;

 

Шар 3. Захист

 

А тепер перейдемо до зовнішнього, захисного шару. Він представлений куртками, штани й комбінезонами всіляких кроїв і забарвлень і виконує одночасно декілька, здавалося б, протилежних функцій. З одного боку, захисний шар повинен відштовхувати воду (дощ або сніг), не даючи їй проникнути всередину, а з іншого, пропускати вологу назовні, точніше — пар, який відвели від тіла інші шари.

Таким чином, перед нами виявляються два найважливіших показники якості куртки або комбінезона, що забезпечують комфортне катання:

- водонепроникність(Waterproof). Вона показує, який тиск води матеріал може утримати без протікання, і вимірюється в міліметрах водяного стовпа;

- паропроникність(Breathable). Вона показує, скільки за добу матеріал здатний пропустити пара, і вимірюється в грамах на квадратний метр.

 

Обидва показники виробники зазвичай вказують на етикетці. Який варіант підійде вам? Все залежить від погодних умов, з якими ви найчастіше стикаєтися, і інтенсивності фізичних навантажень. Для невеликого снігу або паморозі досить водостійкості в 3000 мм в. ст., для їзди в снігопад або по цілині - 5-10 тисяч мм в. ст., а для екстриму і сильних опадів доведеться пошукати куртку з водонепроникністю від 20 тисяч мм в. ст.

Паропроникність при активній їзді повинна становити 20 000 гр / м² / добу, при розслабленій і спокійній - 5 000 гр / м² / добу, а при середній інтенсивності - 10 000 гр / м² / добу. Звичайно, ці рекомендації можна коригувати в залежності від індивідуальних особливостей — все люди пітніють по-різному і вважають за краще різні рівні захисту.

Більшість виробників випускає гірськолижні куртки, штани та комбінезони на основі мембранного матеріалу, що володіє високими показниками повітропроникності і водонепроникності. Мембрана являє собою тонку плівку найчастіше з тефлону або поліуретану, прикріплену до інших матеріалів, покликаним її захистити. Виходить такий ось сендвіч.

 

Отже, мінімальний комплект одягу: термобілизна, термоноски, фліс, гірськолижний костюм, рукавиці, баф\балаклава якщо холодно.

Плюс, якщо погода мокра, можна взяти підпопник.

 

3. СПОРЯДЖЕННЯ

Звичайно, ніхто не купує спорядження одразу, найкращий варіант взяти на прокат де вам допоможуть підібрати досвідчені спеціалісти (до речі ми такі ;). Скажете чому не позичити в сусіда Валєри ? А я скажу — це небезпечно. Є багато факторів підбору спорядження вага, зріст, клас спорядження та рівень катання. І якщо з чимось напутати — каторга. Стоїш на горі й думаєш: “Чи лижі не їдуть, чи я д…”

 

Дійсно, ціни в Україні на прокат найнищі в Європі.

Спорядження на прокат краще брати безпосередньо в курортній зоні, щоб у разі потреби його можна було здати чи обміняти.

 

Гід по підборі спорядження (щоб вас не здурили в прокаті)

Комплект складається з : Лиж\Сноуборда, Ботів, Шолома\Палок + Окуляри.

Боти найважливіший елемент спорядження.

Фактору підбору черевиків одинакові, що в лижника, що в сноубордиста. Черевик повинен плотно облягати ногу, але при цьому ніде не давити. Якщо ви одягнули черевик і пальці ніг не дотикаються до носка черевика, можливо вам слід спробувати на пів розміру менший. Запам’ятайте нога не повинна німіти, боліти чи болтихатися в черевику.

П'ятка повинна бути зафіксована і не відриватися вгору більше ніж на 0,5 см при згині коліна.

 

Увага не повторюйте помилку новачків

В гірськолижному черевику не повинно бути нічого крім носка. Так так ніяких 2 пар носків, ніяких підштанників і головне ніякої юбки від снігу, що штанах.

При примірці зверніть увагу черевик для новачків повинен бути мягкий не більше 70 - 90 (шкала від 15 - 160).

 

Лижі/Сноуборд — новачку, обов'язково м'які, таке спорядження “пробачає помилки” новачка. Але якщо ви хочете прогресувати в майбутньому вам знадобляться більш жорсткі моделі.

Ростовку лиж новачкам підбираються від грудей до бороди.

Так само й у сноубордистів, хоча головним критерієм залишається вага. У сноуборді приділяйте увазі відстані кріплень між собою, вона повинно приблизно дорівнювати відстані від ліктя до долоні

 

Лижні палки

Підбираються так, щоб рука була паралельно підлозі див.фото

Тобто на згині ліктя, рука утворює кут 90 градусів.

 

Шолом

Не повинен болтихатися чи давити. Щоб уникнути головної болі міряйте в тому, в чому будете кататись: шапка, балаклава, баф.

 

Окуляри

Багато людей нехтують цим аксесуаром, але дарма.

Маска чи окуляри захищають ваші очі від ультрафіолетових променів. На великій висоті їх сила істотно вище, особливо якщо врахувати відображення від снігу. Ну і, звичайно, окуляри захищають очі від падаючого снігу і вітру, коли ви летите на швидкості вниз.

 

Важливо

У хмарну погоду гірськолижні окуляри також необхідні. Хмари не є перешкодою для проходження УФ променів, тому в хмарну погоду їх інтенсивність не знижується.

При підборі, окуляри обов'язково міряйте на шолом. Бувають випадки, що форма оправи не підходить і окуляри давлять на ніс.

 

Захист на сідниці/спину/кисті рук

На мою думку, захисні шорти і захист кисті рук просто необхідна річ для сноубордиста.

Наприклад, буває що лижник може не впасти ні разу за день, в той час як бувалий сноубордист злапає своїх гарантованих 10 падінь. Це така специфіка сноуборда - падіння не минучі. А падаєте ви тільки на зад, вдаряючись копчиком, деколи головою або на перед, вдаряючись руками, ліктями чи долонями.

 

Звідси і виходить найпоширеніші травми сноубордистів — забій копчика, перелом або забій рук.

 

4.КАТАННЯ-НАВЧАННЯ

Тут для новачків моя позиція однозначна — якщо маєте можливість беріть інструктора. Це навіть не обговорюється — так краще. Він пришвидшить процес навчання і зробить вашу їзду технічно правильною. Повірте перевчатися буде не легко.

Ще, на мою думку, групові заняття кращі, ви на наочному прикладі побачите як правильно і як не правильно, до того ж вони дешевші.

Якщо у вас немає фінансової можливості найняти інструктора — не засмучуйтеся, тисячі людей навчилися самотужки. Але вам потрібно розуміти, їдучи 1 раз на гірськолижку без інструктора ви наражаєте на небезпеку не тільки себе, а й навколишніх людей. Тому обов'язково озброїтись знаннями з ютуба чи інших ресурсів + залучіть на допомогу друзів, які катають.

 

Наприкінці ще кілька порад:

1.Завжди майте з собою якийсь маленький перекус.(батончик горішки)

2.Добре мати 2 пари рукавиць, 1 швидко змокне особливо якщо на вулиці плюсова температура.

3.Не раджу вставати на сноуборд людям похилого віку, з крихкими кістками чи травмами копчика, попереку.

4.Старайтися вибрати дні коли менше людей на курорті (понеділок-четверг, початок грудня, березень).

5. Лижникам краще кататися в першу половину дня коли на трасі ще вільвєтік, після обіду починається жесть — льод і насипи снігу.

Сноубордистам більш-менш байдуже, а в чомусь навіть плюс — насипи снігу, на них м'якше падати.

В чомусь мінус, Льод - не тримає, ви падаєте. Падаєте твердо( 


Категорії:

Новачку (2)

Блог